image description
Hakkımızda

TÜRKİYE KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ

TKYD Yönetimi

image description Yağız Oral, 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde mühendislik eğitimini tamamladıktan sonra 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde Ekonomi ve Finans yüksek lisansı yapmıştır. Kariyerine Alternatifbank Hazine departmanında başladıktan sonra sırasıyla Denizbank Hazine departmanı, HSBC Portföy Yönetimi, BNP Paribas Cardif Yatırım departmanlarında yönetici olarak görevler aldıktan sonra TEB Portföy Yönetimi A.Ş.’ye Yatırım ve Araştırmadan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CIO) olarak katılmış, 2020 yılından itibaren TEB Portföy Yönetimi Genel Müdür’ü olarak görev yapmaktadır.
image description Halim Çun , Gedik Portföy Yönetimi A.Ş. şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Halim Çun , iş hayatına 1984 yılında Dünya Gazetesi Dış Haberler Servis şefi olarak başlamıştır. Daha sonra 1986 yılında finans sektörüne geçerek Dışbank'ta ( daha sonra isim Fortis bank olarak değişti) Araştırma bölümünde kıdemli uzman olarak çalışmıştır. Ardından 1987 yılında Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Sabancı Holding'in Planlama ve Yatırımlar bölümüne geçerek, çeşitli projelerde farklı pozisyonlarda görev aldı. 1998 yılında yeniden finans sektörüne geçerek 19 Ak yatırım Ortaklığı'nın kuruluşunda ve daha sonra 2000 yılında Ak Portföy Yönetimi'nin kuruluşunda Genel Müdür olarak görev aldı. 2006 yılına kadar görev aldığı Akbank Grubu'nda aynı zamanda 2002-2003 yıllarında Ak Emeklilik şirketinin ve emeklilik fonlarının kuruluşu çalışmalarında görev aldı, ayrıca Şirketin finansal ürünlerinin dağıtım ve pazarlamasına ilişkin Komitede görev aldı. Daha sonra, 2006 yılında katıldığı Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ‘de yatırım fonları ve portföy hizmetlerinin yeniden yapılandırılması alanında çalıştı ve 2008 yılında Gedik Portföy Yönetimi A.Ş.'nin kuruluşunda Genel Müdür olarak görev aldı. Halim Çun, mevcut durumda 2002 yılından bu yana çalıştığı TKYD'de Başkan yardımcılığını yürütmektedir. Halim Çun, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi Bilimler Akademsi İşletme Bölümünden mezun olmuş, ve aynı Fakültede lisansüstü çalışmaları yapmıştır.
image description Bankacılık sektöründe 28 yıllık tecrübesi bulunan Nilgün Şimşek Ata, kariyerine 1993 yılında Demirbank Kurumsal bankacılıkta başladı. 2000 yılından itibaren HSBC Türkiye ve HSBC İngiltere bünyesinde kurumsal ve özel bankacılık alanlarında çeşitli yönetim pozisyonlarında görev alan Ata, 2012-2018 yılları arasında HSBC Portföy A.Ş.’de Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (COO) olarak görev yaptı ve Haziran 2018’de HSBC Portföy A.Ş. Genel Müdürü olarak atandı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Nilgün Şimşek Ata, London CASS Business School ‘da Finans alanında yüksek lisans yapmıştır.
image description 2019 yılı Mart ayından beri Re-Pie Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş’de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Alim Telci Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra The American University, Washington D.C. Kogod College of Business Administration’da Finans alanında MBA yapmıştır. Meslek hayatına 1993 yılında Bank Ekspres’te Yönetici Adayı olarak başlayan TELCİ, daha sonra Sabancı Holding, Eczacıbaşı Menkul Değerler A.Ş., UB Ulusal Yatırım ve Raymond James Securities’de Yönetici olarak çalışmıştır. Ak Portföy Yönetimi A.Ş.’de Varlık Yönetimi Bölümünde Direktör ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de Araştırma Bölümü’nde de Direktör olarak görev yapmış olan Alim Telci, 2007 – 2009 yılları arasında Unicorn Capital’de Araştırma Grup Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Varlık Yönetimi Grup Başkanı, Stratejist ve Genel Müdür Vekili olarak birçok görev almıştır. Ocak – Haziran 2011 döneminde kısa bir süre Halk Yatırım Varlık Yönetimi Birimi’nde Direktör olarak görev aldıktan sonra Alim TELCİ, grup içinde yeni kurulan Halk Portföy Yönetimi A.Ş.’de Kurucu Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmış ve bu görevini şirketin Ocak 2019’da Ziraat Portföy tarafından satın alınmasına kadar sürdürmüştür. Alim TELCİ aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi’nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da dersler vermektedir.
image description 1996 yılında Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun olan Sezercan, 2002 yılında City University Cass Business School (İngiltere) Bankacılık ve Uluslararası Finans alanında yüksek lisans programını tamamlamıştır. 2021 yılının Ağustos ayında İş Portföy Yönetimi A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atanmadan önce Türkiye İş Bankası A.Ş.’de Bireysel Bankacılık Pazarlama Bölümü Bölüm Müdürü görevini yürüten Sezercan, Türkiye İş Bankası A.Ş.’de ayrıca 1996 yılında Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Müfettiş Yardımcısı, 2005 yılında Risk Yönetimi Bölümü Müdür Yardımcısı, 2008 yılında Risk Yönetimi Bölümü Birim Müdürü, 2011 yılında Strateji ve Kurumsal Performans Yönetimi Bölüm Müdürü olarak çalışmıştır. Profesyonel iş hayatı boyunca İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de (2009-2011), İş Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’de (2011-2013), Camiş Madencilik A.Ş.’de (2013-2014), Milli Reasürans A.Ş.’de (2014-2016), Anadolu Hayat Emeklilik A.Ş.’de (2016-2018) ve Türkiye İş Bankası A.Ş. iştiraklerinden Erişim Müşteri Hizmetleri A.Ş.’de (2016-2021) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almıştır.
image description Bengi Subaşı Gerçek, sektörde geçirdiği 30 yıla yakın süre boyunca farklı kurumlarda ağırlıklı olarak yatırım fonları ve hazine ürünleri ile ilgili çeşitli yöneticilik pozisyonlarında çalıştı. Görev aldığı kurumlarda sektördeki alternatif yatırım ürünlerine öncülük etme imkanı buldu. Inter Portföy bünyesindeki portföy yöneticiliği tecrübesinden sonra sırasıyla İktisat Yatırım ve Ünlü Menkul Değerler’de hazine yönetimi, ICM ve kurumsal finansman bölümlerinde görev aldı. 2004’ten bu yana Koç Holding bünyesinde çalışıyor. Yapı Kredi Portföy’de pazarlama ve ürün yönetimi görevinden sonra 2009 yılından itibaren Yapı Kredi Bankası’nda önce Özel Bankacılık Varlık Yönetimi daha sonra Hazine Yönetimi altında Hazine ve Yatırım Ürünleri Yönetiminden sorumlu direktör olarak görevini sürdürmekte. 2014 yılından beri TKYD Denetim Kurulu Üyesi, 2024 Nisan ayından itibaren TKYD Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev almaktadır.
image description Egemen ERDEN kariyerine 1993 yılında Finansbank'ta Sermaye Piyasaları Grubu'nda başladı. Daha sonra Londra'da Nomura International ve BNP Paribas'ın Gelişmekte olan Piyasalar masalarında 5 yıl Türkiye ve Kuzey Afrika analisti olarak çalışarak uluslararası platformlarda deneyim kazandı. 2005 yılında Londra'dan İstanbul'a döndü ve QNB Finans Yatırım'ın Kurumsal Satış ve Trading bölümüne Birim Yöneticisi olarak katıldı. 2008 yılında Finans Yatırım'ın Uluslararası Kurumsal Satış Departmanında Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam eden Erden, 2014 yılında Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı departmanlarının da sorumluluğunu aldı. 2017 yılında QNB Finans Portföy Yönetimi A.Ş.'de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanan Egemen ERDEN İngilizce, Almanca ve İspanyolca bilmektedir .
image description Hazine, yatırım fonları ve portföy yönetimi alanında başladığı kariyerine, 2001- 2014 yılları arasında İş Yatırım Menkul Değerler’ de Hazine, Yurt İçi Piyasalar ve Portföy Yönetimi bölümlerinde görevler alarak devam etmiştir. İş Yatırım’da Portföy Yönetimi Bölümü’nün kurulması ve müdürlüğü görevinde bulunmuştur. 2014 yılında katıldığı İş Portföy’de; girişim sermayesi fonları, gayrimenkul fonları, geleneksel fonlar ve portföyleri içeren tüm portföy yönetimi faaliyeti ile Mali ve İdari İşlerden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. 2022 yılı başında kariyerine, sektörün genç girişimi Rota Portföy' de devam etme kararı almıştır. Emrah Yücel, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of West Georgia’da İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.
image description Yaman Akgün 1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü’nden mezun oldu. Çalışma hayatına 1995 yılında Ziraat Bankası’nda Bankacılık Okulunda başlayan Akgün, Sermaye Piyasaları Daire Başkanlığı ve Hazine Yönetimi iş biriminin çeşitli bölümlerinde Uzman Yardımcısı, Uzman ve Müdür olarak görev aldı. 2006-2010 yılları arasında Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş.’de Portföy Yönetimi Müdürü olarak çalışan Akgün, Kasım 2017 ile Ocak 2021 arasında Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. Akgün, 2021 yılı Şubat ayından itibaren Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürü olarak görevini sürdürmektedir.
image description Mehmet Ali Ersarı, 1994 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği'nden mezun olmuştur. ODTÜ İnşaat Mühendisliği Yüksek Lisans, ve Bilkent Üniversitesi MBA derecelerinin ardından, kariyerine Interbank yönetici adayı programında başlamış ve programın devamında Hazine Birimi’nde görev almıştır. Daha sonra Osmanlı Bankası Hazine Birimi’nde döviz ve faiz masalarında yönetici olarak görev yapmış, Garanti Bankası birleşmesini takiben bu bankada 2004 yılına kadar Faiz Ürünleri Birim Yöneticiliği’ni üstlenmiştir. Sonrasında ABN AMRO Bank Hazine Direktörü olarak görev yapmış ve bu bankanın Liderlik Programı içerisinde yer almıştır. 2008 yılında Yatırım Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CIO) olarak Ak Portföy’e katılan Ersarı, 2018 yılı başından itibaren Ak Portföy Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.
image description Müge Peker; 22 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Yapı Kredi Portföy ‘ün Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu üyesidir. Peker, Yapı Kredi Portföy’e (veya halefi şirketlerinden birine) 2003 yılında katılmıştır. Marmara Üniversitesi Çevre Mühendisliği’nde lisans eğitiminin ardından, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA eğitimini tamamlayan Peker, kariyerine 1995 yılında Alternatifbank’ta Yönetici Yardımcısı olarak başlamış ve çeşitli pozisyonlarda görev yapmıştır. 1995 – 1998 yılları arasında Alternatif Yatırım A.Ş. Hazine Bölümünde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. 2003 yılında Koç Portföy Yönetimi’ne Üst Düzey Portföy Yöneticisi olarak katılmıştır. Müge Peker, 1995 yılından bu yana sektördedir.
image description Oğuz Kösebay, profesyonel kariyerine 1996 yılında Tekfen İnşaat ve Tesisat’ta proje mühendisi olarak başladı. 2000 yılında Tekfen Emlak Geliştirme Grubu’nun kuruluşu ile birlikte grubun çeşitli projelerinde görev aldı. 2006 – 2011 yılları arasında Tekfen Emlak Geliştirme ve Yatırım’da ayrıca Tekfen OZ Gayrimenkul Geliştirme’de iş geliştirme, tasarım ve inşaat yönetimi bölümlerinde yöneticilik yaptı. Eylül’2011 de Omurga Yapı Yatırımları’na katıldı. Buradaki görevinin yanı sıra 2015 yılı itibariyle de Omurga Gayrimenkul Portföy Yönetimi’nin Yönetim Kurulu Üyeliği’ne getirildi. Özel Dost Lisesi’nden mezun olduktan sonra İTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı.
image description Cenk Kaan Dürüst TEB Portföy Yönetimi A.Ş.’de Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 2002'de portföy yönetimi sektörüne geçmeden önce 7 yıl uluslararası ve lokal banka & aracı kurumların uluslararası satış birimlerinde yönetici olarak görev aldı. MBA derecesini 1992 yılında Finans alanında, lisans eğitimini 1991 yılında İşletme ve Otel ve Restoran İşletmeciliği alanlarında çift ana dalda ABD'de New Haven Üniversitesi'nde tamamladı.
image description Fevzi Öztürk, Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü’nü, İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü Uluslararası Bankacılık ve Finans Tezli Yüksek Lisans programını bitirdi. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi “Sermaye Piyasaları ve Borsa” programını ve Marmara Üniversitesi “Finansal Piyasalarda Alternatif Yatırım Araçları ve Portföy Yönetimi” programını bitirdi. Profesyonel iş hayatına 1998 yılında Türkiye İş Bankası grubunda Fon ve Hazine Yönetimi'nde başlayan Öztürk, sermaye piyasası kurumlarının hazine ve fon yönetim bölümlerinin kurulmasında ve yönetiminde aktif rol aldı. Fon ve Portföy Yöneticisi olarak Türk sermaye piyasalarında ilk kez faizsiz prensiplere uygun ve konvansiyonel birçok yatırım ve borsa yatırım fonunun kuruluş sürecinde aktif rol alarak; bu fonların kuruluş, tasarım, yönetim ve operasyonlarından sorumlu Fon ve Portföy müdürü olarak görev aldı. İşletmelere finansal ve sermaye piyasası konularında bağımsız danışmanlık hizmeti verdi. Uzun yıllar gazetelerde ekonomi köşe yazarlığı ve TV yorumculuğu yaptı. İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. Piyasalar Direktörlüğünde piyasa işletim, mevzuat düzenlemeleri, piyasa geliştirme tasarımları ve operasyonlarının yürütülmesinde yönetici olarak görev aldı. Mayıs 2021'den bu yana Kızılay Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş.’nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.