image description
Hakkımızda

TÜRKİYE KURUMSAL YATIRIMCI YÖNETİCİLERİ DERNEĞİ

TKYD Yönetimi

image description Kadıköy Anadolu Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümü mezunu olan Selim Yazıcı 1995-1996 yılında British Council bursuyla University of Warwick'de ekonomi ve finans alanında yüksek lisans yaptı. 1998-1999 yıllarında bir süreliğine yine finans doktorası için burslu olarak ABD'de bulundu ancak sonrasında kariyerine profesyonel hayatta devam etme kararı aldı. Türk finans piyasasına ilk olarak 1996 yılında ABN AMRO'da yatırım bankacılığı analisti olarak adım attı. Garanti Bankası'nda önce Hazine daha sonra da Yatırımcı İlişkileri bölümlerinde çalışan Selim Yazıcı, 2002 yılında bankacılık sektörü analisti olarak TEB Grubu'na geçti. TEB Yatırım'ın görevlendirmesi ile bir dönem New York'ta Türk hisse senetlerinin Amerikalı kurumsal yatırımcılara pazarlanmasında görev aldı. 2006-2009 yılları arasında Londra'da ve Lehman Brothers, Nomura ve Unicredit gibi uluslararası kurumlarda Türk bankacılık ve sigortacılık sektörünü kıdemli analist olarak incelemeye devam etti. Türkiye'ye döndükten sonra tekrar TEB Yatırım'da yönetici olarak araştırma faaliyetlerine devam eden Yazıcı, 2012 yılında Türkiye'de çok ciddi büyüme potansiyeli olduğuna inandığı portföy yönetimi sektörüne aynı grup içinde geçiş yaptı. Kendisi 2014 yılından beri TEB Portföy Yönetimi'nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görevini sürdürmektedir.
image description Halim Çun , Gedik Portföy Yönetimi A.Ş. şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Halim Çun , iş hayatına 1984 yılında Dünya Gazetesi Dış Haberler Servis şefi olarak başlamıştır. Daha sonra 1986 yılında finans sektörüne geçerek Dışbank'ta ( daha sonra isim Fortis bank olarak değişti) Araştırma bölümünde kıdemli uzman olarak çalışmıştır. Ardından 1987 yılında Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Sabancı Holding'in Planlama ve Yatırımlar bölümüne geçerek, çeşitli projelerde farklı pozisyonlarda görev aldı. 1998 yılında yeniden finans sektörüne geçerek 19 Ak yatırım Ortaklığı'nın kuruluşunda ve daha sonra 2000 yılında Ak Portföy Yönetimi'nin kuruluşunda Genel Müdür olarak görev aldı. 2006 yılına kadar görev aldığı Akbank Grubu'nda aynı zamanda 2002-2003 yıllarında Ak Emeklilik şirketinin ve emeklilik fonlarının kuruluşu çalışmalarında görev aldı, ayrıca Şirketin finansal ürünlerinin dağıtım ve pazarlamasına ilişkin Komitede görev aldı. Daha sonra, 2006 yılında katıldığı Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş. ‘de yatırım fonları ve portföy hizmetlerinin yeniden yapılandırılması alanında çalıştı ve 2008 yılında Gedik Portföy Yönetimi A.Ş.'nin kuruluşunda Genel Müdür olarak görev aldı. Halim Çun, mevcut durumda 2002 yılından bu yana çalıştığı TKYD'de Başkan yardımcılığını yürütmektedir. Halim Çun, Boğaziçi Üniversitesi İktisadi Bilimler Akademsi İşletme Bölümünden mezun olmuş, ve aynı Fakültede lisansüstü çalışmaları yapmıştır.
image description 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Lise mezuniyetini Şişli Terakki Lisesinde tamamladıktan sonra, Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü bitirdi. The American University, Washington D.C. Kogod College of Business Administration'da Finans alanında MBA yaptı. Meslek hayatına 1995 yılında Finansbank'ta Bankacılık Sektörü Analisti olarak başladı. Daha sonra Sabancı Holding, Eczacıbaşı Menkul Değerler A.Ş., UB Ulusal Yatırım ve Raymond James Securities'de Yönetici olarak görev yaptı. 2001 – 2006 yılları arasında Ak Portföy Yönetimi A.Ş.'de Varlık Yönetimi Bölümünde Direktör, 2006 – 2007'de Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'de Araştırma Bölümünde Direktör olarak görev yaptı. 2007 – 2009 yılları arasında Unicorn Capital'de Araştırma Grup Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Varlık Yönetimi Grup Başkanı, Stratejist ve Genel Müdür Vekili olarak görev yaptı. Ocak – Haziran 2011 döneminde kısa bir süre Halk Yatırım Varlık Yönetimi Biriminde Direktör olarak görev yapan Alim TELCİ, 01.07.2011 tarihinden bu yana grup içinde yeni kurulan Halk Portföy Yönetimi A.Ş.'de Genel Müdür, 10.04.2014 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür olarak görev yapmaktadır. Alim TELCİ'nin SPK Düzey 3 ve Türev Araçları Lisansları bulunmaktadır.
image description Egemen Erden'in İstanbul ve Londra'nın önde gelen yatırım bankalarında hisse senedi satış uzmanı olarak 20 yılı aşkın deneyimi vardır . Egemen ERDEN kariyerine Finansbank'ta 1993 yılında Sermaya Piyasaları Grubu'nda başladı. Daha sonra Londra'da Nomura International ve BNP Paribas'ın satış departmanlarında 5 yıl analist olarak çalışarak uluslararası platformlarda deneyim kazandı. 2005 yılında Londra'dan İstanbul'a geri döndü ve Finans Yatırım'ın Kurumsal Satış ve Trading bölümüne Birim Yöneticisi olarak katıldı. Finans Yatırım'ın Uluslararası Kurumsal Satış Departmanında Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam ederken; aynı zamanda Araştırma ve Yatırım Danışmanlığı departmanlarının da sorumluluğunu da yürüten Egemen Erden Mart 2017'den beri Finans Portföy Yönetimi A.Ş.'de Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir. Egemen ERDEN İngilizce, Almanca ve İspanyolca bilmektedir .
image description Kariyerine 1997 yılında Koçbank Hazine Bölümü'nde başlamıştır. 1997-1998 yılları arasında Para Piyasaları, 1999 senesinden itibaren Sabit Getirili Menkul Kıymetler Grubu'nda Senior Dealer olarak çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2006 yılında yine aynı gruba bağlı olarak, Kurumsal Satış Yöneticisi, 2010'da Kurumsal Satış Direktörü, 2011'de Türev Araçlar ve Döviz Piyasaları Grup Müdürü olarak görevine devam etmiştir. 21 mayıs 2013'ten itibaren Yapı Kredi Portföy Yönetimi Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. Emir Alpay, Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü'nden lisans (1996) ve University of North London Uluslararası İşletme (MAIB) (1997) yüksek lisans derecelerine sahiptir.
image description 1966 doğumlu olan Arabacıoğlu, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden lisans ve Edinburgh Heriot Watt Üniversitesi'nden Uluslararası Bankacılık ve Finans alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Kariyerine 1988 yılında Deloitte Touche'da başlayan Arabacıoğlu 1999 yılında Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.'ye katılmıştır. 2004'den bu yana Deniz Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini sürdürmektedir.
image description HSBC Global Asset Management'ın Türkiye'deki portföy yönetimi faaliyetlerinden sorumlu yöneticisi olan Namik Aksel, 2008 yılından bu yana HSBC Portföy Yönetimi A.Ş.'nin Genel Müdür'ü olarak görev yapmaktadır. İş hayatına 1993 yılında Yapı Kredi Bankası Hazine Bölümü'nde başlayan Namık Aksel, 10 yılı aşkın süre bankanın bilanço yönetimi, yabancı para, para piyasaları, ve sabit getirili menkul kıymet piyasalarından sorumlu yöneticisi olarak çeşitli pozisyonlarda tecrübe kazandıktan sonra, 2003 yılında Bireysel Emeklilik Sistemi'nin de devreye girmesi ile portföy yönetimi sektörüne geçiş yapmıştır. Yapı Kredi Portföy Yönetimi A.Ş.de Genel Müdür Yardımcılığı görevinden sonra 2004 yılında HSBC Portföy Yönetimi A.Ş.'ye yatırım yönetiminden sorumlu “Chief Investment Officer” olarak atanmış ve 2008 yılında aynı kurumda Genel Müdür pozisyonuna terfi etmiştir. Namık Aksel ayrıca, 2016 başı itibarı ile dünyada $450 Milyar, Gelişmekte Olan Piyasalar'da $150 Milyar, Türkiye'de ise 4 Milyar TL fonu yönetimi altında bulunduran HSBC Global Asset Management'ın Avrupa Orta Doğu ve Kuzey Afrika İcra Kurulun'da üye, HSBC Portföy Yönetimi A.Ş.'de ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevlerine de devam etmektedir. Boğaziçi Üniversitesi 1993 yılı İşletme Bölümü mezunu olan Namık Aksel, 2014 yılında “Harvard Business School” GMP yönetici programından mezun olmuştur. İş yaşamı boyunca çeşitli mesleki kuruluşlarda aktif olarak görev alan Namık Aksel, TKYD yönetim kurulu üyeliğinin yanı sıra Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği'nde yönetim kurulu üyeliği görevine de devam etmektedir.
image description Mahmut Kaya Garanti Portföy Yönetimi'nde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmaktadır. İş Hayatına 1995 yılında ING Barings'in Londra ofisinde gelişmekte olan piyasalar hisse senedi araştırma bölümünde başlayan Kaya daha sonra aynı firmanın İstanbul ofisinde kıdemli hisse senedi analisti olarak çalıştı. 1999 yılında Garanti Yatırım'a katılan Kaya, 2012 yılına kadar Araştırma'dan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etti. 2012-2015 yılları arasında Garanti Portföy Yönetimi'nde Yatırım Yönetimi'nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CIO) olarak görev alan Kaya, 2015 yılının Nisan ayında Genel Müdür olarak atandı. 1969 doğumlu Kaya, 1990 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden mühendislik derecesi ile mezun olmuş ve 1996 yılında da Londra'daki London Business School İşletme Bölümü'nde MBA unvanı alarak yüksek lisansını tamamlamıştır. Sektör Tecrübesi: 22 yıl
image descriptionSermaye Piyasalarında 20 yılı aşkın tecrübesi olan Mehmet Ali Ersarı, 1994 yılında ODTÜ İnşaat Mühendisliği'nden mezun olmuştur. Yine ODTÜ İnşaat Mühendisliği’nde Yüksek Lisans, ve Bilkent Üniversitesin’de MBA derecelerinin ardından, kariyerine Interbank yönetici adayı programında başlamış ve programın devamında Hazine Birimi’nde görev almıştır. Daha sonra Osmanlı Bankası Hazine Birimi’nde döviz ve faiz masalarında yönetici olarak görev yapmış, Garanti Bankası birleşmesini takiben bu bankada Faiz Ürünleri Birim Yöneticiliği’ni üstlenmiştir. Sonrasında ABN AMRO Bank Hazine Direktörü olarak görev yapmış ve bu bankanın Liderlik Programı içerisinde yer almıştır. 2008 yılında Yatırım Yönetimi’nden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CIO) olarak Ak Portföy’e katılan Ersarı, 2018 yılı başından itibaren Ak Portföy Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır.
image description Tevfik Eraslan, 2013 yılından itibaren, İş Portföy Yönetimi A.Ş'nin Genel Müdürü olarak görev yapmaktadır. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakultesini ve 1998 yılında yine aynı üniversitede Sermaye Piyasları yüksek lisansını tamamladı. 1995-2001 yılları arası uluslararası bir finans kuruluşunun Hazine Departmanında görev alan Tevfik Eraslan, 2001 yılında İş Portföy Yönetimi A.Ş.'de Müdür Yardımcılığı ve Müdür olarak görev yapmakta iken Genel Müdür Yardımcılığına yükseldi. Tevfik Eraslan, Luksembourg'da kurulu olan Türkisfund (SICAV)'ın Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk –Lüksemburg İş Konseyi üyesidir. Sermaye Piyasası İleri Düzey Lisansı ile Türev Araçlar Lisansına sahip olan Tevfik Eraslan The Wharton School' da Pension Fund Management, CFA Institute'de Global Asset Management ve Columbia Universitesi'nde Essentials of Management programlarına katılmıştır. Ekonomi ve finans içerikli bir çok makalesi yayımlanmış ve İngilizce bilen Tevfik Eraslan, evli ve iki çocuk babasıdır.
image description Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesi’nden İşletme yüksek lisans derecesi aldı. 1989-1997 yılları arasında Şekerbank T.A.Ş. de yönetici olarak görev yaptı. 1997 yılından itibaren Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir.
image description 1968 yılında Gümüşhane'de doğan Avşar Sungurlu, liseyi Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Havacılık Mühendisliği'nden mezun olan Sungurlu, aynı bölümde 1993 yılında yüksek lisans derecesini aldı. 1995 yılında New York'ta Long Island Üniversitesi'nde İş İdaresi yüksek lisans eğitimini tamamlayan Sungurlu, bir süre Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayii'de (TAI) tasarım mühendisi olarak çalıştıktan sonra, 1997 yılında Inter Yatırım'da araştırma uzmanı olarak finans sektöründeki kariyerine başladı. Geçtiğimiz 19 yıl içerisinde, sektörün birçok alanında; analist, kurumsal finansman uzmanı, araştırma bölümü müdürü, fon yöneticisi ve portföy yönetim müdürü olarak çalıştı. Bizim Menkul Değerler'de fon ve portföy yönetim müdürü olarak çalıştığı süre içerisinde, aralarında dünyada türünün ilk örneği olan ve Dow Jones Indexes ile işbirliği sonucu kurulan borsa yatırım fonu ve Katılım Endeksi'nin de bulunduğu, birçok yatırım fonu ve diğer finansal ürünlerin tasarımı, kurulumu ve operasyonlarını yürüttü. Halen Bizim Portföy Yönetimi A.Ş. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Avşar Sungurlu, evli ve iki çocuk babasıdır.
image description Bengi Subaşı Gerçek, Yapı Kredi Bankası Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi'nde Yatırım Fonları ve Sabit Getirili Ürünler'den sorumlu Direktör olarak görev yapmaktadır. Bengi Subaşı Gerçek, lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümü'de tamamladı. İş hayatına 1997 yılında Interbank MT'si olarak başladı, 1998-2001 yılları arasında Inter Portföy'de Portföy Yöneticisi olarak çalıştı. 2001 başından itibaren sırasıyla İktisat Yatırım ve Dundas Ünlü Menkul Değerler'de Hazine, ICM ve Kurumsal Finansman bölümlerinde görev aldı. 2004 yılında Yapı Kredi Portföy Yönetimi Pazarlama ve Ürün Yönetimi grubuna geçti. 2009 yılından bu yana Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi'nde Yatırım Fonları ve Sabit Getirili Ürünler'den sorumlu Direktör olarak görevini devam ettirmekte. Bengi Subaşı Gerçek 2014 yılından bu yana TKYD'de Denetim Kurulu üyeliğine devam etmektedir.
image descriptionHazine, Yatırım Fonları ve Portföy Yönetimi bölümünde başladığı kariyerine, 2001- 2014 yılları arasında İş Yatırım Menkul Değerler’ de Hazine, Yurt İçi Piyasalar ve Portföy Yönetimi bölümlerinde çeşitli görevler alarak devam etmiştir. İş Yatırım’da başta yatırım fonları, serbest fonlar, anapara korumalı fonlar, borsa yatırım fonları ve özel portföy yönetimi alanlarında olmak üzere sermaye piyasalarının farklı konularında hizmet veren Portföy Yönetimi Bölümü’nün kurulması ve Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. 2014 yılı başında gelmiş olduğu İş Portföy’de Yatırımlardan sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini sürdürmektedir. Emrah Yücel, Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü’nden mezun olduktan sonra University of West Georgia’da İşletme alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır